Księgowość uproszczona – nazywana również małą księgowością – znacznie ułatwia rozliczanie z Urzędem Skarbowym, jednak nie każdy może z niej skorzystać. Jest ona przeznaczona dla tych przedsiębiorców, których roczne przychody nie są wyższe niż 2 000 000 euro – jeśli przekroczysz ten limit, musisz prowadzić pełną księgowość. Jednak, dopóki dochody są niższe, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się na uproszczoną formę księgowości. Sprawdź, na czym dokładnie ona polega!
Księgowość uproszczona – o tym warto wiedzieć
Na początku warto zastanowić się, dla kogo przeznaczona jest księgowość uproszczona. Oczywiście kluczowy jest wspomniany już limit przychodów, a jeśli nie zostanie on przekroczony, małą księgowość mogą prowadzić osoby fizyczne, a także spółki: jawne, cywilne oraz partnerskie. Podstawą rozliczenia w tym przypadku jest księga przychodów i rozchodów lub ewidencja przychodów. Prowadząc firmę, należy dowiedzieć się, czy nie podlega ona obowiązkowi prowadzenia dodatkowych ewidencji.
Księga przychodów i rozchodów może występować w formie tradycyjnej lub elektronicznej – to drugie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne i cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców z uwagi na wygodę prowadzenia. Narzędzia tworzone do tego celu są intuicyjne i proste w obsłudze. Jeśli nie chcesz samodzielnie uzupełniać ewidencji, możesz zlecić to zadanie firmie zewnętrznej – kancelaria lub biuro rachunkowe prowadzące księgowość dla małych firm to świetna propozycja dla zabieganych osób.
Ewidencja przychodów w księgowości uproszczonej
Alternatywą dla prowadzenia KPiR jest ewidencja przychodów. Wymaga ona gromadzenia dokumentów księgowych, tworzenia dziennych zestawień faktur oraz drukowania dobowych lub miesięcznych raportów z kasy fiskalnej. Może mieć formę elektroniczną, jednak co miesiąc trzeba wykonać wydruk i rozliczyć uzyskane dochody.
Interesuje Cię uproszczona księgowość? Na czym polega wsparcie kancelarii rachunkowej?
Choć mogłoby się wydawać, że prowadzenie małej księgowości nie jest skomplikowane ani czasochłonne, wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego. Dzięki temu zyskują oni pewność, że wszystkie formalności i zobowiązania będą dopilnowane – niweluje to ryzyko błędu czy płacenia kar za niedotrzymanie terminów lub nieprawidłowości w rozliczeniach. Profesjonalna kancelaria prowadzi zarówno księgowość spółki z o.o., jak i małych firm czy jednoosobowych działalności gospodarczych. Powierzając jej kwestie rachunkowe swojego przedsiębiorstwa, zyskujesz:
- gwarancję terminowego i poprawnego dokonywania rozliczeń,
- możliwość poświęcenia zaoszczędzonego czasu na inne aspekty rozwijania działalności,
- kompleksową obsługę i doradztwo merytoryczne na każdym etapie prowadzenia firmy.
Taka pomoc ma duże znaczenie również dlatego, że specjaliści pozostają na bieżąco ze stale zmieniającymi się realiami podatkowymi – Ty nie musisz śledzić modyfikacji prawnych, ponieważ zrobią to za Ciebie profesjonaliści.
Uproszczona księgowość online? To możliwe!
Niezwykle ważną kwestią i jednocześnie sporym ułatwieniem jest możliwość prowadzenia księgowości online. To odpowiedź na rosnącą cyfryzację i postęp technologiczny – dzięki temu komunikacja z kancelarią jest znacznie usprawniona, a Ty masz dostęp do wszelkiej dokumentacji niezależnie od pory dnia czy miejsca, w jakim się znajdujesz. Co ważne, wszystkie dane są skutecznie zabezpieczone.