Zasady dotyczące księgowości w spółce z o.o.
Regulacje prawne dotyczące prowadzenia księgowości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały zawarte w ustawie o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U nr 121 poz. 591). Ustawa ta przede wszystkim nakłada na spółki z o.o. obowiązek prowadzenia tzw. pełnej księgowości.
Spółka z o.o. – przepisy prawne
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką handlową, która ma własną osobowość prawną. Według obecnie panujących przepisów prawnych spółka z o.o. nie może rozliczać się na podstawie księgi przychodów oraz rozchodów.
Dodatkowo przepisy jasno zaznaczają, że wszelkie płatności mogą być dokonywane wyłącznie z pieniędzy firmy. W tym celu spółka z o.o. jest zobowiązana do prowadzenia raportów kasowych, które przedstawiają wszelkie operacje finansowe realizowane w firmie.
Występujące przepisy prawne skłaniają właścicieli spółek do nawiązania współpracy z profesjonalistami z biura rachunkowego. Dzięki temu mają pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem.
Spółka z o.o. a pełna księgowość
Tak, jak już wspomnieliśmy, każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości, która polega na zapisywaniu wszystkich operacji związanych z działalnością firmy. W księgach rachunkowych, które należą do pełnej księgowości, należy ewidencjonować:
- wszelkie dokumenty sprzedaży i zakupu,
- dokumenty wpłaty i wypłaty środków do i z przedsiębiorstwa,
- dowody rozliczeń z innymi firmami i instytucjami,
- wyciągi bankowe,
- spisy operacji magazynowych (jeśli takowe mają miejsce),
- dowody wypłat dla pracowników.
W księgach rachunkowych każdą z ewidencjonowanych kwot należy rozłożyć na wartość podatku VAT (jeśli jest się VAT-owcem) oraz kwotę netto.
Dodatkowo pod koniec każdego roku podatkowego spółka musi złożyć sprawozdanie finansowe, na którego podstawie można określić, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się firma.
Sprawozdanie finansowe składa się z elementów, takich jak:
- bilans;
- rachunek zysków oraz strat;
- informacja dodatkowa.