Księgowość spółki z o.o. online

Zasady dotyczące księgowości w spółce z o.o.

Regulacje prawne dotyczące prowadzenia księgowości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały zawarte w ustawie o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U nr 121 poz. 591). Ustawa ta przede wszystkim nakłada na spółki z o.o. obowiązek prowadzenia tzw. pełnej księgowości. 

Spółka z o.o. – przepisy prawne 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką handlową, która ma własną osobowość prawną. Według obecnie panujących przepisów prawnych spółka z o.o. nie może rozliczać się na podstawie księgi przychodów oraz rozchodów. 

Dodatkowo przepisy jasno zaznaczają, że wszelkie płatności mogą być dokonywane wyłącznie z pieniędzy firmy. W tym celu spółka z o.o. jest zobowiązana do prowadzenia raportów kasowych, które przedstawiają wszelkie operacje finansowe realizowane w firmie. 

Występujące przepisy prawne skłaniają właścicieli spółek do nawiązania współpracy z profesjonalistami z biura rachunkowego. Dzięki temu mają pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem. 

Spółka z o.o. a pełna księgowość

Tak, jak już wspomnieliśmy, każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości, która polega na zapisywaniu wszystkich operacji związanych z działalnością firmy. W księgach rachunkowych, które należą do pełnej księgowości, należy ewidencjonować:

 • wszelkie dokumenty sprzedaży i zakupu,  
 • dokumenty wpłaty i wypłaty środków do i z przedsiębiorstwa,  
 • dowody rozliczeń z innymi firmami i instytucjami,  
 • wyciągi bankowe,  
 • spisy operacji magazynowych (jeśli takowe mają miejsce),  
 • dowody wypłat dla pracowników. 

W księgach rachunkowych każdą z ewidencjonowanych kwot należy rozłożyć na wartość podatku VAT (jeśli jest się VAT-owcem) oraz kwotę netto.

Dodatkowo pod koniec każdego roku podatkowego spółka musi złożyć sprawozdanie finansowe, na którego podstawie można określić, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się firma. 

Sprawozdanie finansowe składa się z elementów, takich jak:

 1. bilans;
 2. rachunek zysków oraz strat;
 3. informacja dodatkowa. 

Księgowość spółki z o.o. – rozwiązanie online

Założenie spółki zoo to zawsze odważna decyzja, a dla wielu osób to często również pierwszy krok do spełniania marzeń o niezależności, rozwijaniu własnej działalności czy budowaniu nowej jakości w branży we współpracy ze znajomymi fachowcami. Być może jest to dla nich również pierwszy krok do zdania sobie sprawy z tego, z czym wiąże się pełna księgowość spółki zoo i czym grożą błędy popełnione w tym zakresie. Niestety, zmieniające się regulacje prawne dokładają dodatkowy czynnik stresowy do tego, że prowadzenie ksiąg rachunkowych samo w sobie jest dużym wyzwaniem. Należy w nich bowiem ewidencjonować:

 • wszelkie dokumenty sprzedaży i zakupu,
 • dokumenty wpłaty i wypłaty środków do i z przedsiębiorstwa,
 • dowody rozliczeń z innymi firmami i instytucjami,
 • wyciągi bankowe,
 • spisy operacji magazynowych (jeśli takowe mają miejsce),
 • dowody wypłat dla pracowników

W księgach rachunkowych każdą z ewidencjonowanych kwot należy rozłożyć na wartość podatku VAT (jeśli jest się VAT-owcem) oraz kwotę netto. Informacje zebrane w ciągu roku służą do sporządzenia sprawozdania finansowego, które należy złożyć w Krajowym Rejestrze Sądowym. Prowadzenie ksiąg nie należy do najprostszych zadań, jednak jest wymogiem ustawowym i jeśli się go nie wypełni lub zrealizuje niepoprawnie, mogą za to grozić kary finansowe. Dlatego należy sumiennie prowadzić księgowość, spółka zoo niestety się bez niej nie obejdzie. Obowiązków jest sporo i należy wiedzieć, jak zabrać się do wszystkich procedur, żeby wszystko przebiegło pomyślnie.

Spółka zoo – księgowość obsługiwana przez zewnętrzną kancelarię

Dlatego tak popularnym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia ksiąg rachunkowych zewnętrznej firmie. Popularnym, ale i korzystnym, bo odejmuje obowiązków, pozwala zaoszczędzić czas i, co być może najważniejsze, odejmuje stresu związanego z ewentualnymi pomyłkami w rachunkowości. Jako Kancelaria Finansowa Clear oferujemy pełną obsługę księgowo-kadrową. Mogą Państwo również liczyć na pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i partnerską relację. Pomagamy także w założeniu samej działalności. W ramach prowadzenia księgowości dla spółki możliwa jest również Pełna księgowość online (link do podstrony). Dzięki tej usłudze mają Państwo możliwość wglądu do systemu księgowego on-line, a tym samym bieżącego dostępu do księgowanych dokumentów o dowolnej godzinie z praktycznie każdego miejsca na świecie.

Dlaczego warto skorzystać z usługi księgowości dla spółki z o.o.?

 • Doświadczenie

Jesteśmy biurem rachunkowym z długoletnim doświadczeniem oraz bogatą wiedzą. Nasi specjaliści doskonale znają wszelkie aspekty związane z prowadzeniem księgowości w spółce z o.o., dlatego nie musisz się o nic martwić. 

 • Szybkie dostarczanie informacji

W prowadzeniu księgowości niezwykle istotne jest szybkie działanie, które pozwoli uniknąć pewnych niepowodzeń oraz dostosować się do często zmieniających się przepisów. W naszej firmie zapewniamy szybkie i dokładne dostarczanie wszelkich istotnych informacji. 

 • Bezpośredni kontakt

Oferujemy indywidualne podejście do każdego klienta. Specjaliści z naszej firmy z chęcią udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania w każdym momencie. Mogą Państwo skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez telefon, email bądź spotkać się w biurze.  

Jak zarejestrować spółkę z o.o.?

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można zarejestrować na dwa sposoby – w formie aktu notarialnego lub przez internet, na portalu S24, który prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Ile kosztuje rejestracja spółki?

Koszt rejestracji spółki z o.o. składa się z kilku elementów:

 • opłaty sądowej za wpis – 500 zł lub 250 zł, gdy spółka została zarejestrowana za pośrednictwem portalu S24;
 • opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł;
 • opłaty skarbowej, w przypadku podpisywania wniosku przez pełnomocnika – 17 zł. 

Księgowość spółki zoo – Warszawa i inne miasta

Dzięki temu, że jesteśmy w stanie prowadzić księgowość spółki zoo online, możemy obsługiwać księgowość spółki zoo dla firm właściwie z każdego zakątka Polski, choć miastem, w którym znajduje się nasza siedziba jest Warszawa. Jeśli chodzi o księgowość spółki zoo, cena tej usługi bywa czynnikiem decydującym, z czego zdajemy sobie sprawę i oferujemy rozsądną stawkę. Jednocześnie warto zaznaczyć, że korzyści płynące ze zlecenia tego obowiązku firmie zewnętrznej, bardzo szybko mogą się zwrócić. Posiadamy Certyfikat Ministerstwa Finansów (NR: 5852/1997), a także Certyfikat Rzetelnego Biura Rachunkowego. Oferujemy naszym Klientom wysoką jakość usług, transparentność działań i bezpieczeństwo powierzonych nam informacji. Spojrzymy szerzej na Państwa działalność i nie ograniczymy się jedynie do księgowania dokumentów. Partnerska atmosfera i zaufanie to dla nas priorytet. Zdarzało się, że obsługiwane przez nas firmy były kontrolowane skarbowo. Za każdym razem nie było żadnych wątpliwości, co do rzetelności ksiąg. Jesteśmy skrupulatni i zdajemy sobie sprawę, że jakość naszych usług buduje naszą renomę.

 

Zobacz również:

Aktualności na blogu

Menu