Estoński CIT określany mianem ryczałtu od dochodów spółek to nadal stosunkowo nowe rozwiązanie, które budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. Ta prosta, ale jednocześnie elastyczna forma opodatkowania może istotnie zwiększyć korzyści z prowadzonej działalności gospodarczej. Co to takiego CIT estoński i czy jego stosowanie się opłaca?
Na czym polega estoński CIT?
Estoński CIT, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o CIT, został zaprojektowany tak, aby wspierać inwestycje i rozwój firm. Od klasycznego opodatkowania spółek kapitałowych różni się momentem powstania zobowiązania podatkowego – zaliczki nie są płacone co miesiąc, ale dopiero w momencie wypłaty dywidendy, czyli zysku ze spółki.
W rezultacie podatnik sam określa kiedy zapłaci CIT estoński i może przesuwać moment uregulowania zobowiązania, np. przeznaczając dochody spółki na modernizację parku maszynowego, linii technologicznych lub oprogramowania.
Założeniem ustawodawcy jest, aby to rozwiązanie podatkowe wspierało firmy z sektora MŚP, które nie dysponują na tyle dużym zapleczem finansowym, żeby zadbać o swoją konkurencyjność na rynku.
Kto może przejść na estoński CIT?
Z estońskiego CIT-u mogą skorzystać spółki kapitałowe prawa handlowego, a także osobowa spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna. Warunki tej formy rozliczenia zostały wskazane w art. 28j ustawy o CIT. Jest to możliwe, jeśli:
- przychody z określonych źródeł (m.in. wierzytelności, odsetek, praw własności przemysłowej) nie przekraczają 50% wszystkich przychodów spółki;
- podmiot zatrudnia minimum 3 osoby na umowę o pracę przez 300 dni w roku podatkowym albo na umowę zlecenie, jeśli wydatki z tego tytułu wynoszą co najmniej 300% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw;
- wspólnikami, udziałowcami lub akcjonariuszami spółki są wyłącznie osoby fizyczne;
- spółka nie posiada udziałów lub akcji w kapitale innej spółki;
- spółka nie jest zobligowana do sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z wymaganiami MSR.
Wybór opodatkowania ryczałtem należy zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla siedziby spółki. Wyboru estońskiego CIT dokonuje się na następujące po sobie 4 lata i można je przedłużyć na kolejne 4-letnie okresy.
Jeżeli w międzyczasie podatnik przestanie spełniać ustawowe przesłanki uprawniające go do preferencyjnego opodatkowania będzie musiał zapłacić brakujący podatek, także od zysków wypracowanych a niewypłaconych.
Estoński CIT – Dla kogo nadal nie?
Choć opodatkowanie ryczałtem ma szerokie zastosowanie podmiotowe ustawodawca wykluczył możliwość wyboru tego rozwiązania przez kilka grup podmiotów. Zgodnie z art. 28k ustawy z estońskiego CIT-u nie skorzystają:
- przedsiębiorstwa finansowe;
- instytucje pożyczkowe;
- podatnicy prowadzący działalność w SSE;
- podatnicy w stanie upadłości lub likwidacji;
- podatnicy utworzeni w wyniku połączenia lub podziału albo podzieleni przez wydzielenie;
- spółki, których przychód przekracza 100 milionów PLN brutto rocznie.
Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca wśród negatywnych przesłanek nie wymienił przekształcenia spółki. Oznacza to, że zmiana formy prawnej (np. ze spółki akcyjnej w spółkę z o.o.) nie pozbawia prawa do skorzystania z opodatkowania ryczałtem. W takiej sytuacji konieczne jest jednak wyliczenie tzw. dochodu z przekształcenia. Będzie on opodatkowany stawką 19%.
Estoński CIT 2022 – porównanie stawek
CIT Estoński 2022 przewiduje dwie stawki podatku – 10 oraz 20%. Niższa stawka dotyczy spółek mających status „małego podatnika” oraz podmiotów, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Pozostałe spółki płacą ryczałt 20%.
Pod pojęciem małego podatnika zgodnie z art. 4a pkt. 10 ustawy o CIT należy rozumieć firmę, której wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w PLN i stanowiącej równowartość 2 milionów euro. Kwotę wylicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego.
CIT estoński może okazać się atrakcyjną alternatywą dla klasycznego CIT-u. Zmniejszenie obciążenia podatkowego i możliwość reinwestowania zysków to sposoby na dynamiczny rozwój gospodarczy.