Prowadzenie własnej działalności to bardzo duża odpowiedzialność, która spoczywa na jej właścicielu.
Każdy przedsiębiorca decydujący się na założenie spółki komandytowej musi mieć świadomość, że ta forma działalności wymaga prowadzenia profesjonalnej księgowości. Jest to bardzo ważny element każdego przedsiębiorstwa, bez którego nie może ono prawidłowo funkcjonować. Ciągła zmiana przepisów związanych z księgowością wymaga od przedsiębiorcy ciągłego ich analizowania oraz doszkalania się, by prowadzić spółkę zgodnie z prawem.
Z poniższego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się księgowość w spółce komandytowej, jak wyglądają rozliczenia podatkowe, a także jaką formę księgowości stosuje się najczęściej w tego rodzaju spółce.
Księgowość dla spółki komandytowej
Spółka komandytowa to nic innego, jak spółka osobowa, która ma zdolność do czynności prawnych. Jedną z charakterystycznych cech spółki komandytowej jest pozycja jej wspólników – komplementariusza i komandytariusza.
Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki, natomiast komandytariusz reprezentuje spółkę oraz prowadzi jej sprawy.
Właściciele spółki komandytowej są zobowiązani do prowadzenia księgowości. Spółkę komandytową rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Spółka komandytowa a podatek dochodowy
Do 2020 roku spółki komandytowe nie były podatnikami podatku dochodowego. Zmieniło się to w 2021 roku. Od tego czasu spółka komandytowa odprowadza od osiągniętych dochodów podatek CIT w wysokości 9% lub 19% dochodu.
9% podatku płacą spółki komandytowe, których dochód w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 2 mln EURO brutto, natomiast pozostałe spółki opodatkowują dochody według stawki podstawowej, którą jest 19%.
Co ważne, wypłata zysku przez spółkę komandytową na rzecz jej wspólników również podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Warto zaznaczyć, że każdy wspólnik może wybrać dogodną dla siebie formę opodatkowania swoich dochodów, niezależnie od tego, na którą z nich zdecydowali się pozostali wspólnicy.
Obliczenie podatku od zysków wypłacanych przez spółki komandytowe ich wspólnikom zależne jest przede wszystkim od tego, jaki status mają wspólnicy, tzn. czy są komplementariuszami czy komandytariuszami.
Rozliczenia podatkowe w spółce komandytowej
Rozliczenie podatkowe to obecnie nie lada wyzwanie dla właścicieli spółek komandytowych. Wpłynęły na to zmiany, które zostały wprowadzone na początku 2021 roku, w którym spółka komandytowa stała się płatnikiem podatku CIT.
Spółka komandytowa – pełna księgowość
Podczas prowadzenia spółki komandytowej najczęściej wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości. Jest to najbardziej zaawansowana forma prowadzenia ksiąg rachunkowych. Pełna księgowość służy przede wszystkim do analizy i kontroli sytuacji firmy.
Każda spółka komandytowa bez względu na to, jakie uzyskuje przychody i kim są jej wspólnicy jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Pełna księgowość wymaga od wspólników spółki komandytowej, by poza dokumentacją prowadzoną w ramach księgowości uproszczonej prowadzili oni dodatkowe rejestry oraz ewidencje. Czynności te pomagają prześledzić zmiany, które następują w przedsiębiorstwie, analizować rozliczenia z kontrahentami czy przepływy pieniężne. Elementami, które składają się na pełną księgowość, są m.in.:
- dzienniki,
- księgę główną,
- księgi pomocnicze,
- zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych,
- wykaz składników aktywów i pasywów,
- uzgodnienia sald,
- potwierdzenia,
- sprawozdania finansowe.
Prowadząc księgi rachunkowe w spółce komandytowej łatwiej jest ocenić kondycję firmy, a także podejmować odpowiednie decyzje, które pozytywnie wpłyną na jej funkcjonowanie.
Księgowość spółki komandytowej wymaga dużej staranności, precyzji w ewidencjonowaniu wydatków i wpływów, a także posiadania szerokiej wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Dlatego warto, jest powierzyć to zadanie specjalistom, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązania dostosowane do potrzeb oraz oczekiwań firmy.