Każda osoba chcąca założyć własną działalność lub taka, która już jest przedsiębiorcą, musi zapoznać się z terminem, jakim jest biała lista podatników VAT. Brak wiedzy o białej liście może skutkować wieloma problemami podczas prowadzenia działalności.
Powstały w ten sposób spis podatników ma za zadanie ułatwić firmom sprawną, a także bardzo skuteczną weryfikację podatkową kontrahentów.
Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest biała lista, ile trwa wpis na taką listę, a także, dlaczego warto weryfikować kontrahentów na białej liście i w jaki sposób to robić.
Biała lista – co to jest?
Biała lista podatników VAT to nic innego, jak wykaz podmiotów gospodarczych zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Biała lista to rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Finansów, które zaczęło obowiązywać od 1 września 2019 roku. Jest to ogólnodostępna i w pełni bezpłatna baza danych wszystkich podatników VAT. Lista ta prowadzona jest przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Biała lista służy przede wszystkim do sprawdzenia wiarygodności kontrahentów. Dodatkowo zawiera ona także dane związane z funkcjonowaniem przedsiębiorcy oraz numer rachunku bankowego.
Biała lista podatników zawiera informacje, takie jak:
- nazwę firmy lub imię i nazwisko;
- NIP, REGON, PESEL;
- adres siedziby;
- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu;
- datę oraz podstawę rejestracji, odmowy rejestracji bądź datę wykreślenia z rejestru oraz przywrócenie do rejestru podatników VAT.
Biała lista podatników VAT obejmuje przede wszystkim:
- podatników zarejestrowanych do celów VAT;
- podatników, którzy zostali wykreśleni z listy lub otrzymali odmowę ich umieszczenia w nich;
- podatników, którzy zostali przywróceni do rejestru.
Biała lista podatników VAT zawiera kompleksowe dane dotyczące podatników, spółek czy osób fizycznych. Znajomość tego systemu oraz korzystanie z niego może przynieść wiele korzyści przedsiębiorcom.
Dlaczego i jak weryfikować kontrahentów na białej liście VAT?
Weryfikacja kontrahentów to bardzo ważny element prowadzenia działalności. Może ona uchronić przedsiębiorcę przed przykrymi konsekwencjami pewnych działań. Zatem dlaczego warto weryfikować kontrahentów na białej liście VAT?
Jeśli przedsiębiorca wykona przelew na inny numer bankowy niż ten, który znajduje się na białej liście to:
- nie będzie mógł on zaliczyć tego do wydatku czy kosztów uzyskania przychodów;
- poniesienie kary zarówno przez przedsiębiorcę, jak i kontrahenta.
Weryfikacja kontrahentów na białej liście VAT jest bardzo intuicyjna i prosta. Aby sprawdzić, czy jest on czynnym podatnikiem VAT oraz by sprawdzić informacje dotyczące kontrahenta kluczowym elementem jest podanie 1 z 4 jego danych, takich jak numer konta, NIP, REGON lub nazwa podmiotu.
Po wpisaniu odpowiednich informacji na stronie pokazuje się aktualny stan podatnika. Co ważne, wszystkie informacje aktualizowane są raz dziennie w każdy dzień roboczy. Narzędzie, jakim jest biała lista podatników bardzo szybko udostępnia wszystkie ważne informacje dotyczące danego kontrahenta.
Jak się znaleźć na białej liście podatników VAT?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, co należy zrobić, by ich dane znalazły się w bazie danych białej listy. Otóż, przedsiębiorca nie musi podejmować żadnych kroków, ponieważ szef Krajowej Administracji Skarbowej wszelkie niezbędne dane pobiera z dostępnych rejestrów publicznych.
Natomiast, jeśli podatnik chce, by jego numer bankowy znalazł się na liście to musi zgłosić on swój rachunek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Biała lista podatników VAT stanowi dokładną bazę danych dotyczących wszystkich podatników. Korzystanie z tego rozwiązania umożliwia prowadzenie przejrzystych rozliczeń, a także chroni przedsiębiorcę przed negatywnymi skutkami podatkowymi. Dlatego bardzo ważne jest, by każdy przedsiębiorca się z nią odpowiednio zapoznał.
Korzystanie z białej listy podatników VAT przyśpieszy i uskuteczni weryfikację kontrahentów przedsiębiorstwa.