Prowadzenie własnej działalności wiąże się z koniecznością dopełnienia wszelkich formalności rejestracyjnych. Jednym z obowiązków jest określenie, na podstawie jakiej formy opodatkowania firma będzie odprowadzać podatek dochodowy.
Bardzo często zdarza się, że forma opodatkowania, którą wybrała firma na samym początku, po pewnym czasie nie jest odpowiednia. Wtedy przedsiębiorcy zastanawiają się nad jej zmianą.
Podpowiadamy, w jaki sposób sprawdzić formę opodatkowania w CEIDG, jak i kiedy można ją zmienić.
Jak sprawdzić formę opodatkowania w CEIDG?
Forma opodatkowania to bardzo ważny element prowadzenia każdego przedsiębiorstwa. Bardzo często wielu właścicieli firm zastanawia się, w jaki sposób mogą sprawdzić formę opodatkowania.
Jest to możliwe bezpośrednio w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Informację tę można znaleźć również w Urzędzie Skarbowym.
Jak zmienić formę opodatkowania w CEIDG?
Formę opodatkowania w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej możesz zmienić na 3 sposoby:
- Online
Formę opodatkowania możesz zmienić przez Internet. Z tej opcji korzysta najwięcej przedsiębiorców, ponieważ jest ona z pewnością najwygodniejsza. Jednak, aby zrobić to online, przedsiębiorca musi posiadać profil zaufany lub e-dowód.
- W urzędzie
Uzupełniony wniosek przedsiębiorca może bez problemu złożyć w urzędzie miasta bądź gminy. Pracownik urzędu złoży wniosek do CEIDG.
- Pocztą
Odpowiednio wypełniony wniosek właściciel firmy może przesłać listem.
Do kiedy można zmienić formę opodatkowania?
Bardzo często zdarza się, że znalezienie odpowiedniej formy opodatkowania możliwe jest dopiero po kilku latach prowadzenia działalności. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, w jaki sposób funkcjonuje i rozwija się dane przedsiębiorstwo.
Każdy przedsiębiorca formę opodatkowania może zmienić do 20 dnia każdego miesiąca, następującego po tym, w którym firma uzyskała pierwszy przychód w roku. Jeśli przychód osiągnięto w grudniu to opodatkowanie można zmienić do końca roku.
Jakie są formy opodatkowania?
Istnieją cztery formy opodatkowania, które może wybrać przedsiębiorstwo.
- Opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej
Jedną z najczęściej stosowanych form opodatkowania przez przedsiębiorców jest skala podatkowa. W tej formie opodatkowania dochodem nazywa się przychód z działalności gospodarczej pomniejszony o koszty uzyskania przychodu.
Korzystanie z tej formy opodatkowania wymaga od przedsiębiorcy prowadzenia księgi przychodów oraz rozchodów, a także przeprowadzenia inwentaryzacji na koniec roku.
- Podatek liniowy
W przypadku podatku liniowego właściciel przedsiębiorstwa opodatkowuje dochód jedną stawką podatku, która wynosi 19% niezależnie od uzyskanego dochodu. Przedsiębiorca wybierając formę podatku liniowego jest zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów oraz rozchodów.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Kolejną z form opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma polega na tym, że właściciel przedsiębiorstwa nie ma możliwości pomniejszenia przychodów o poniesione koszty. Stawki ryczałtu zależą od rodzaju działalności. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych posiada pewne limity dotyczące osiąganych dochodów, dlatego nie każda firma może skorzystać z tej formy opodatkowania.
- Karta podatkowa
Ostatnią z form opodatkowania jest karta podatkowa. Jest ona adresowana wyłącznie do właścicieli firm, które prowadzą przedsiębiorstwa ujęte w art. 23 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Są nimi, m.in. firmy oferujące usługi z zakresu rozrywki, transportu przy użyciu jednego samochodu czy gastronomii.
Karta podatkowa nie wymaga od przedsiębiorców prowadzenia księgi przychodów oraz rozchodów.
Wniosek o zmianę formy opodatkowania CEIDG
Aby móc zmienić formę opodatkowania CEIDG przedsiębiorca musi uzupełnić specjalnie przygotowany do tego celu wniosek, który możesz znaleźć pod tym linkiem: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/03154