Spółka komandytowo-akcyjna to jeden z rodzajów spółek osobowych prawa handlowego. Jej specyfika polega na tym, że łączy w sobie elastyczność charakterystyczną dla spółek osobowych z możliwością wejścia na giełdę papierów wartościowych w celu pozyskania inwestorów. Jednocześnie jest łatwiej dostępna niż spółka akcyjna ze względu na niższy minimalny kapitał zakładowy. Co należy wiedzieć o księgowości w spółce komandytowo-akcyjnej?
Spółka komandytowo-akcyjna – księgowość uproszczona czy pełna?
Księgowość w spółce komandytowo-akcyjnej prowadzi się w formie pełnej, czyli ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości przepisy tej ustawy stosuje się m.in. do spółek handlowych i osobowych. Dla wystąpienia obowiązku nie ma znaczenia wysokość przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Księgi rachunkowe musi więc prowadzić zarówno spółka o zasięgu transgranicznym z wielomilionowymi obrotami, jak i dwuosobowe przedsiębiorstwo, mające w składzie jednego komplementariusza i jednego akcjonariusza.
Badanie księgowości przez biegłego rewidenta
Warto pamiętać, że stosownie do art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości księgowość w spółce komandytowo-akcyjnej podlega badaniu przez biegłego rewidenta po spełnieniu przynajmniej dwóch, z trzech warunków:
- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób;
- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro
- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w polskiej walucie co najmniej 5 000 000 euro.
Przesłanki te muszą być spełnione w poprzednim roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe. Ustawodawca nakazuje przeprowadzać badanie jednostki również wtedy, kiedy była ona spółką przejmującą lub nowo zawiązaną w wyniku przeprowadzenia transakcji M&A.
Jak wygląda księgowość spółki komandytowo-akcyjnej?
Pełna księgowość spółki komandytowo-akcyjnej musi składać się z szeregu wzajemnie uzupełniających się rejestrów, które pozwalają na dokładne prześledzenie każdej operacji gospodarczej. Zakres dokumentacji określa art. 13 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów i sald, które tworzą:
- dziennik;
- księgę główną;
- księgi pomocnicze;
- zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych;
- wykaz składników aktywów i pasywów.
Otwarcie i zamknięcie ksiąg rachunkowych może nastąpić wyłącznie w przypadkach wymienionych expressis verbis w art. 12 ustawy o rachunkowości. Dodatkowo zamknięcie ksiąg będzie wiązało się z koniecznością sporządzenia sprawozdania finansowego. W praktyce obsługą księgowości spółki komandytowo-akcyjnej zajmują się zwykle rewidenci lub księgowi zatrudnieni na etacie lub świadczący usługi w ramach outsourcingu.
Dla spółki komandytowo-akcyjnej księgowość pełna to duże wyzwanie. Zapewnienie zgodności dokumentacji z obowiązującymi przepisami warto zlecić specjalistom z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze finansowej spółek prawa handlowego.