Biznes w formie spółki kapitałowej wiąże się z koniecznością prowadzenia pełnej księgowości oraz licznymi obowiązkami podatkowymi. Jak wygląda rozliczanie podatków w spółce z o.o. i o czym powinien pamiętać księgowy?
Podatki i księgowość w spółce z o.o. O czym trzeba pamiętać?
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością występuje opodatkowanie podwójne w zakresie podatku dochodowego. Osoba prawna płaci CIT od wypracowanego dochodu, a jej wspólnicy płacą PIT, jeżeli zostanie im wypłacona dywidenda.
Wysokość podatku CIT wynosi 19% albo 9% w zależności od tego, czy podmiot korzysta ze statusu małego podatnika. Małym podatnikiem w kontekście CIT jest podmiot, u którego wartość przychodu ze sprzedaży wraz z podatkiem należnym VAT w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 2 milionów euro.
Stawka podatku PIT w przypadku dywidendy ma charakter zryczałtowany, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT i wynosi 19%. Za pobranie podatku odpowiada spółka. Dodatkowo opodatkowane może być świadczenie usług na rzecz spółki. Wydatki z tego tytułu dla spółki będą kosztem uzyskania przychodu i pomniejszeniem CIT.
Optymalizując księgowość w spółce z o.o., warto rozważyć skorzystanie z estońskiego CIT. To rodzaj ryczałtowego opodatkowania, które pozwala na obniżenie świadczeń publicznoprawnych i odsunięcie w czasie momentu powstania zobowiązania podatkowego.
Obok podatku dochodowego może pojawić się konieczność zapłaty VAT-u, jeżeli spółka nie korzysta w tym zakresie ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego.
Terminowe rozliczanie podatków w spółce z o.o.
Księgowość dla spółki z o.o. musi być zorganizowana w taki sposób, aby zagwarantować terminową zapłatę poszczególnych świadczeń publicznoprawnych i realizację obowiązków rachunkowych. Najważniejsze obowiązki obejmują:
- zaliczkę PIT za poprzedni miesiąc płatną do 20. dnia miesiąca;
- zaliczkę CIT za poprzedni miesiąc płatną do 20. dnia miesiąca;
- plik JPK_V7 (związany z rozliczeniami VAT) za poprzedni miesiąc należy wysłać i zapłacić do 25. dnia miesiąca;
- deklarację CIT-8 za poprzedni rok obrotowy, którą należy złożyć do 31. marca;
- sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy, które należy przygotować do 31. marca.
Spółka, która będzie czynnym podatnikiem VAT powinna złożyć formularz VAT-R i zostać zarejestrowana przed dniem dokonania pierwszej czynności objętej tym podatkiem.
Na co jeszcze zwrócić w księgowości dla spółki z o.o.?
Podatki to nie wszystkie obowiązki publicznoprawne spółki z o.o. Dodatkowe obligacje pojawiają się w momencie, kiedy zatrudnia ona pracowników. W takiej sytuacji należy zadbać o terminową wypłatę wynagrodzeń oraz odprowadzenie składek z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Oczywiście spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi prowadzić księgowość pełną, nie ma możliwość rozliczeń uproszczonych. W praktyce oznacza to konieczność spełnienia szeregu wymagań zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Terminowa i poprawna realizacja obowiązków podatkowych w spółce z o.o. wymaga nie tylko skrupulatności, ale przede wszystkim dobrej znajomości przepisów prawa. Dlatego obsługę księgową podmiotów gospodarczych warto zlecać profesjonalnemu biuru rachunkowemu, które zadba o dochowanie niezbędnych formalności.