Zawiłość polskiego prawa, w tym Ordynacji podatkowej sprawia, że w niektórych sytuacjach podatnicy występują do Krajowej Informacji Skarbowej po tzw. interpretację indywidualną. Dzięki niej uzyskać można oficjalną opinię Dyrektora KIS w sprawach podatkowych, które już się wydarzyły (mowa o stanach faktycznych) lub też tych planowanych (zdarzenia przyszłe). Tym samym ustrzec można się błędów w księgowaniu, niewłaściwego odczytywania przepisów czy też konsekwencji ze strony organów kontrolnych.
Czym jest interpretacja indywidualna?
Indywidualna interpretacja podatkowa to nic innego jak oficjalne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w danej sprawie podatkowej. Może odnosić się ono do stanu faktycznego (tj. zdarzeń, które mają lub miały miejsce), a także zdarzeń przyszłych (np. tych planowanych przez podatnika). Tym samym z zapytaniem do KIS może wystąpić każdy z nas: osoba fizyczna lub prawna; podmiot związany ze sprawą lub też nie.
Dlaczego warto prosić o interpretację indywidualną?
Interpretacja indywidualna jasno określa zasadność zastosowania danych przepisów prawa względem konkretnej sprawy i podatnika. Dzięki temu można mieć pewność w planowaniu różnych działań. Ponadto dzięki podatkowym interpretacjom można uniknąć błędów podatkowych i późniejszej konieczności wyprowadzania zaległości księgowych. Opinia Dyrektora KIS gwarantuje również podatnikowi swoistą ochronę w trakcie kontroli skarbowych. Oznacza to, że kontrolowany podlega zwolnieniu z odsetek i odstąpienia od skutków karno-skarbowych, jeśli organ kontrolny w postępowaniu zajął inne stanowisko niż to wyrażone w interpretacji.
Kiedy można wnioskować o wydanie interpretacji indywidualnej?
Wnioski o wydanie interpretacji podatkowej często dotyczą kwestii podatków CIT, PIT, VAT, a także podatków od spadków i darowizn. Wiele zapytań do KIS kierowanych jest w sprawach ulg podatkowych, w tym IP BOX dla programistów. O zajęcie stanowiska Dyrektora KIS warto też poprosić w przypadku chęci skorzystania z określonych metod optymalizacji podatków w przedsiębiorstwie.
Jak złożyć wniosek o interpretację indywidualną?
Złożenie wniosku o interpretację indywidualną jest bardzo proste. Odbywa się tradycyjnie – osobiście lub listownie w Krajowej Informacji Skarbowej – bądź elektronicznie. W drugim przypadku podatnik może skorzystać z konta ePUAP i formularza ORD-IN (logowanie dostępne jest z wykorzystaniem profilu zaufanego np. poprzez bankowość elektroniczną lub z użyciem certyfikatu kwalifikowanego). W samym wniosku należy zaś jasno i szczegółowo opisać sprawę, sformułować pytania oraz przedstawić własne stanowisko. Następnie należy oczekiwać wydania interpretacji indywidualnej – KIS ma na to czas 3 miesięcy od dostarczenia wniosku.
Jeśli chodzi o odpowiedź, interpretacja indywidualna wydawana jest na piśmie, w którym Dyrektor KIS potwierdza stanowisko wnioskodawcy (uznaje je za prawidłowe) lub je zaneguje. W drugim przypadku przedstawiona zostanie prawidłowa interpretacja.
Warto wiedzieć! Indywidualne interpretacje podatkowe nie są wydawane raz na zawsze. Mogą one wygasnąć, zostać zmienione czy też uchylone ze względu na nowelizację przepisów, bądź specyficzną sytuację, w której znalazł się podatnik.
Ile kosztuje interpretacja indywidualna 2023?
Koszt złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w 2023 r. wynosi 40 zł od każdego stanu faktycznego lub też zdarzenia przyszłego. O prośbę o opinię mogą do Krajowej Informacji Skarbowej wystąpić wszyscy podatnicy, zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. W wielu przypadkach wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej składa w imieniu przedsiębiorcy biuro rachunkowe, kancelaria finansowa czy też doradca podatkowy.
Ważne! Opłatę za interpretację indywidualną należy uiścić na konto KIS. Dowód wpłaty trzeba później dołączyć do składanego wniosku.
Podsumowanie
- Indywidualna interpretacja pozwala uzyskać opinię Dyrektora KIS dotyczącą różnych zagadnień podatkowych osób fizycznych i osób prawnych.
- Indywidualną interpretację podatkową wydaje Krajowa Informacja Skarbowa na wniosek, za który w roku 2023 należy uiścić 40 zł.
- Czas oczekiwania na wydanie indywidualnej interpretacji może wynieść maksymalnie 3 miesiące od dnia złożenia wniosku: osobiście, listownie lub elektronicznie.
- Interpretacje nie są wiążące dla organów podatkowych – ich postanowienia nie muszą zostać uwzględnione w toczącej się sprawie podatkowej. Mimo tego dzięki nim podatnik objęty jest ochroną: nie może on ponieść negatywnych konsekwencji w przypadku kontroli skarbowych.
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2651, ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (Dz.U. z 2022 r., poz. 2548).