Polacy w dużej mierze realizują własne prywatne inwestycje (np. budowę domu czy zakup mieszkania) z wykorzystaniem kredytów. Rosnące stopy procentowe i stale zwiększająca się inflacja sprawiają jednak, że domowy budżet topnieje. Osoby, które mają problem z wygospodarowaniem środków na spłatę zobowiązania zaciągniętego w banku, mają jednak wyjście – mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Na czym one polegają, kto może z nich skorzystać i czy w 2024 roku zmienią się zasady kwalifikowania? Tego dowiedzieć się można z kolejnych częściach artykułu.
Czym są wakacje kredytowe? Kto może z nich skorzystać?
Wakacje kredytowe to forma wsparcia dla kredytobiorców, która wprowadzona została wraz z art. 73 ust. 2 Ustawy o finansowaniu społecznościowym i pomocy kredytobiorcom. Rozwiązanie to umożliwia zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w złotych polskich, a według danych z początku 2023 roku (konferencja KPRM), skorzystało z niego blisko 1 mln 50 tys. kredytobiorców. Obecnie wakacje kredytowe przeznaczone są dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach, a które zostały zaciągnięte na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Istotną kwestią jest też to, że zawieszenie spłat oferowane jest tylko dla kredytobiorców, którzy zawarli właśnie taką umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. lub kończą spłatę swojego zobowiązania, co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Takie osoby nie płacą raty kapitałowo-odsetkowej – nadal banki mogą naliczać im jednak opłaty z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu. Należy mieć również świadomość, że wakacje kredytowe skutkują późniejszym wydłużeniem spłaty lub podwyższeniem rat kredytowych wraz z wszelkimi odsetkami.
Jak działają ustawowe wakacje kredytowe 2023?
W ramach wakacji kredytowych odroczyć można jedynie 8 rat kapitałowo-odsetkowych. Oznacza to, że w samym 2023 r. są to tylko 4 raty. Ponadto zawieszenie spłaty dotyczy wyłącznie wskazanych przez ustawodawcę miesięcy. Warto przy tym dodać, że zainteresowany kredytobiorca nie jest zobowiązany do wykorzystania wakacji kredytowych w pełnym zakresie – ma zatem możliwość wskazania konkretnych rat w ramach dostępnej puli. Jak się jednak ona przedstawiała w 2023 roku? Oto harmonogram wakacji kredytowych obowiązujących w 2023 roku:
- 1 rata w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);
- 1 rata w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);
- 1 rata w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);
- 1 rata w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).
Ważne! Zasady wakacji kredytowych 2024 z pewnością ulegną zmianie. Osoby chcące skorzystać z takiego zwolnienia lub rozważające przedłużenie uczestnictwa w „programie”, powinny spodziewać się ważnych ustaleń po jesiennych wyborach parlamentarnych.
Czy wakacje kredytowe będą dostępne w 2024 roku?
Przedstawiciele obecnego Rządu poinformowali o planowanym przedłużeniu wakacji kredytowych. Oznacza to, że z tego programu będzie można skorzystać również w 2024 roku. Warto jednak podkreślić, że zasady wakacji kredytowych na przyszły rok nie zostały jeszcze ustalone, a szczegóły z pewnością poznamy po październikowych wyborach. Już teraz przedstawiciele obozu rządzącego zapowiadają, że najważniejsza zmiana ma dotyczyć sposobu kwalifikowania osób do zastosowania odroczonych płatności rat kredytów.
Prawdopodobnie zostanie wprowadzone kryterium dochodowe, które sprawi, że z wakacji kredytowych 2024 skorzystają tylko ci, którzy rzeczywiście borykają się z problemami z regulowaniem zobowiązań względem kredytodawców. Osoby chcące przedłużyć korzystanie ze zwolnienia być może będą musiały przedstawić swoje dochody w PIT.
Sprawdź, czy wakacje kredytowe to rozwiązanie dobre dla Twojej rodziny!
Każdy, kto skorzystał z wakacji kredytowych lub planuje ich przedłużenie w 2024 roku, musi pamiętać o tym, że raty jego kredytu nie są umorzone, lecz odroczone. Oznacza to konieczność uiszczania zwiększonych kwot w kolejnych miesiącach spłacania zobowiązania lub też wyboru opcji wydłużonego okresu spłaty. Dotyczy to nie tylko samych rat, ale także odsetek. Tym samym kwestię wakacji kredytowych warto dokładnie przemyśleć.
Polecanym rozwiązaniem jest również korzystanie z doradztwa kredytowego i podatkowego. W wielu przypadkach doradcy są w stanie zaproponować swoim klientom alternatywne rozwiązania – zarówno te optymalizujące podatki, jak i upłynniające domowy budżet. O szczegóły zapytaj ekspertów Kancelarii CLEAR!