Zwolnienie VAT podmiotowe i przedmiotowe bez tajemnic.
Wedle przepisów podatnikami VAT są wszyscy przedsiębiorcy, w tym firmy, które zajmują się sprzedażą towarów i usług w Polsce, eksportem lub importem towarów, wewnątrzwspólnotowym nabywaniem towarów czy wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Mimo tego istnieją przesłanki, dzięki którym można skorzystać z tzw. zwolnienia VAT podmiotowego lub zwolnienia VAT przedmiotowego. Kiedy można skorzystać z takiego rozwiązania?
Podatnicy VAT: czynny i zwolniony
Zanim przedstawiamy bliżej kwestię zwolnienia podmiotowego i przedmiotowego z VAT, warto przede wszystkim przypomnieć, kim jest podatnik VAT czynny oraz podatnik VAT zwolniony.
- O podatniku VAT czynnym mówimy wtedy, kiedy dana firma, nawet zaliczana do JDG, uiszcza podatek od towarów i usług. Musi ona w takim przypadku: 1) zarejestrować się do VAT; 2) składać JPK_VAT; 3) prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupów VAT; 4) opłacać VAT; 5) wystawiać faktury VAT.
- Podatnikami VAT zwolnionymi są zaś te przedsiębiorstwa, które korzystają z omawianego zwolnienia. Nawet w takim przypadku obowiązkiem firmy jest prowadzenie ewidencji uproszczonej VAT oraz wystawianie faktur ze stawką „zw” (specjalna adnotacja na fakturze z podaną podstawą prawną zwolnienia).
Zwolnienie VAT podmiotowe – czym jest i kto może z niego skorzystać?
Zwolnienie podmiotowe z VAT przysługuje firmom, których roczne przychody (tj. wartość sprzedaży) określane są jako niskie. Mowa o kwocie do limitu 200 tysięcy złotych, po którego przekroczeniu obligatoryjnie należy zarejestrować się do VAT. Warto również wiedzieć, że do wspomnianego limitu nie wlicza się kwoty podatku, a także:
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
- sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
- sprzedaży towarów i usług, zwolnionych przedmiotowo z VAT z wyjątkiem m.in. transakcji związanych z nieruchomościami;
- sprzedaży towarów, które są zaliczane do środków trwałych, podlegających amortyzacji;
- sprzedaż towarów zaliczanych do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Podstawą zwolnienia może być art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o podatku od towarów i usług. Istnieją również sytuacje, w których firma osiągająca niski przychód nie może korzystać ze zwolnienia. Przykładem jest świadczenie usług prawniczych czy sprzedaż towarów budowlanych.
Ważne! Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku, nie są zobligowani do rejestracji do VAT, pod warunkiem, iż przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy w ich przypadku równowartości 200 tys. złotych. Należy jednak pamiętać o konieczności wyliczenia proporcji. Najlepiej w tym celu zgłosić się do doradców podatkowych. Stosowaną pomoc nasi księgowi zaoferują również w ramach księgowości dla małych firm.
Zwolnienie VAT przedmiotowe – na czym polega i komu przysługuje?
Zwolnienie z VAT przedmiotowe dotyczy firm, które świadczą usługi lub sprzedają towary zakwalifikowane do zwolnienia wedle art. 43 ust. 1 ustawy VAT. Z takiej „ulgi” skorzystać mogą one niezależnie od wysokości osiąganych czy planowanych obrotów! Zwolnienie przedmiotowe jest zatem zwolnieniem ze względu na przedmiot działalności.
Przykładem są przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie opieki medycznej (profilaktyka, ratowanie i przywracanie zdrowia); jednoosobowe działalności gospodarcze pielęgniarek czy psychologów; firmy zajmujące się nauczaniem języków obcych czy oferujących usługi finansowe np. ubezpieczeniowe lub dotyczące udzielania kredytów i pożyczek. Lista jest jednak znacznie dłuższa dlatego warto omówić konkretny przypadek z doradcą podatkowym!
VAT dobrowolny
Nie każda firma, której przysługuje zwolnienie z VAT podmiotowe zrezygnuje z rejestracji. Status czynnego podatnika VAT korzystny jest m.in. dla przedsiębiorstw, które planują duże zakupy i chcą skorzystać z bardzo opłacalnej pod kątem podatkowym opcji odliczenia VAT naliczonego. W przypadku rezygnacji ze zwolnienia, firma musi o tym fakcie poinformować naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem okresu np. miesiąca, w którym chce ona dokonać rezygnacji.
Doradztwo podatkowe VAT w Kancelarii Clear
Kancelaria Clear otwarta jest na współpracę z każdą firmą, niezależnie od jej ustroju podatkowego, osiąganych przychodów czy zakresu obsługi księgowej, którą wymaga klient. W ramach pomocy w zakresie VAT zapewniamy m.in. bieżące doradztwo, wsparcie przy rozliczaniu podatku, analizy wydatków oraz wyprowadzanie zaległości i nieprawidłowości związanych z rozliczaniem podatku VAT lub jego brakiem. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z niezobowiązujących konsultacji!