Podatek minimalny i jego konsekwencje dla spółek
Przed zakończeniem każdego roku każdy przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na pytanie „Co nowego w przepisach podatkowych?”. Wiedza dotycząca nowelizowanych ustaw jest ogólnodostępna, ale polecaną praktyką jest korzystanie z konsultacji z doradcami podatkowymi. Przed zbliżającym się rokiem 2024 z pewnością wielu firmom przypomną oni o tzw. podatku minimalnym, który już dziś budzi liczne kontrowersje. Czym jest nowa danina i jakie problemy z nią związane czekają na przedsiębiorców?
Od kiedy obowiązuje podatek minimalny?
Zanim wyjaśnimy czego i kogo dotyczy podatek minimalny, warto przypomnieć, że wejdzie on w życie od 1 stycznia 2024 roku. Jest on częścią reformy Polski Ład i o jego „uruchomieniu” wiadomo już od dłuższego czasu. Warto podkreślić, że w 2022 i 2023 roku był on zawieszony, ale w zbliżającym się miesiącu zacznie obowiązywać liczne firmy.
Czym jest podatek minimalny?
Podatek minimalny określa najniższy poziom podatku do zapłaty w danym roku przez określone grupy podatników. Wprowadzenie tejże daniny zostało umotywowane chęcią uszczelnienia systemu podatkowego, a także powstrzymania nadużyć w praktykach optymalizacyjnych stosowanych między innymi przez duże spółki. Podatek minimalny jest zatem nową, dodatkową formą opodatkowania podatkiem CIT, który ma objąć firmy, które nie wykazują dochodu lub wykazują go na poziomie minimalnym bez uzasadnionej przyczyny. W praktyce oznacza to nałożenie daniny na większości spółek raportujących stratę z działalności operacyjnej. Z tego też powodu podatek minimalny jest określany przez wielu jako „podatek od spółek” bądź też „podatek od straty i niskich dochodów”.
Przygotuj się na nowy rok podatkowy z doradcami podatkowymi Kancelarii Clear – zapraszamy na konsultacje!
Kogo dotyczyć będzie podatek minimalny?
Jak już wspomniano, podatek minimalny będzie dotyczył spółek, które mimo osiągania znacznych obrotów, raportują stale niski dochód albo stratę. Zwolnieni z daniny będą zatem „mali podatnicy”, a także liczne instytucje finansowe, spółki komunalne, firmy górnicze otrzymujące pomoc publiczną czy podmioty świadczące usługi związane z ochroną zdrowia – lista wyjątków jest długa, dlatego warto omówić kwestię podatku minimalnego z doradcą podatkowym.
Jeśli chodzi o sposoby obliczania podatku minimalnego – wynosić będzie 10 proc. podstawy opodatkowania – warto wiedzieć, że wiąże się on ze wprowadzeniem dwóch różnych formuł, z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa. W uproszczeniu można przyjąć, że pierwsza z nich opiera się na obliczeniu podstawy jako 1,5 proc. kosztów operacyjnych wraz z nadmiarowymi kosztami pasywnymi. Druga opcja zakłada obliczenie na podstawie 3 proc. wartości przychodów osiągniętych przez podatnika, wyłączając zyski kapitałowe.
Już teraz chcesz dowiedzieć się, jaka opcja obliczania podstawy opodatkowania jest korzystniejsza w kontekście podatku minimalnego? Skorzystaj z doradztwa prawnego i podatkowego na 2024 rok!
Przepisy regulujące podatek minimalny
Regulacje dotyczące podatku minimalnego wprowadzono w ramach art. 24ca ustawy CIT nowelizacją Polski Ład. Należy jednak dodać, że jeszcze w okresie zawieszenia owego podatku, ustawodawca doprecyzował i zmodyfikował nowe przepisy ustawą z 7 października 2022 r., Dz.U. z 2022 poz. 2180. Zmiany rozszerzyły wykaz podmiotów gospodarczych wyłączonych z obowiązku liczenia podatku minimalnego, a także wprowadziły zasady uproszczające kalkulację podatku. Mimo tego nowa danina budzi kontrowersje – wielu przedsiębiorców uważa, że odbiera ona spółkom ważne narzędzia optymalizacji podatkowych.
Warto wiedzieć! Pojęcie „podatek minimalny” jest już znane na gruncie CIT przy regulowaniu podatku od przychodów z budynku. Należy jednak rozróżnić obie formy, które są od siebie całkowicie niezależne.
Przedsiębiorco, pamiętaj o konsultacjach z doradcami podatkowymi!
Każdy nowy rok podatkowy to doskonały czas na konsultacje z doradcami podatkowymi, którzy pomagają w wyznaczeniu celów finansowych firmy. Tacy specjaliści wspierają również przedsiębiorców w skutecznym poszukiwaniu rozwiązań w zakresie optymalizacji podatków. Jeśli mowa jednak o podatku minimalnym, warto skonsultować się z doradcą podatkowym przede wszystkim dlatego, że nowa danina wprowadza skomplikowany wzór obliczenia, a także szeroki katalog wyłączeń. Rekomendowane jest zatem:
- Przeanalizowanie przepisów pod kątem obowiązku podlegania pod podatek minimalny, czyli interpretacji pod indywidualne dane własnej firmy.
- Opracowanie narzędzi ułatwiających kalkulację podatku.
- Przeprowadzenie symulacji rozliczenia w oparciu o dane podatkowe spółki z poprzednich lat – wykorzystać można również dane prognozowane.