Obecnie w ustawach podatkowych istnieje wiele ulg podatkowych zarówno dla osób prawnych, jak i osób fizycznych. Najczęściej ulgi te dotyczą odliczeń od dochodu bądź niekiedy zmniejszenia stawki podatku. Jednym z takich rozwiązań jest IP Box – ulga przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorstw zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową.
Podpowiadamy, czym jest IP Box, a także kto i na jakich prawach może z niej skorzystać.
Czym jest IP Box?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak dokładnie jest IP Box. Otóż jest to podatek od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W praktyce polega to na tym, że z IP box podatek określonych dochodów firmy wynosi 5%.
Ulga podatkowa IP Box została wprowadzona 23 października 2018 roku na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. IP Box weszło w życie 1 stycznia 2019 roku.
Ulga podatkowa została wprowadzona przede wszystkim w celu zachęcenia podatników do rozwijania swojej działalności. Należy pamiętać o tym, że z ulgi IP Box firma może skorzystać dopiero w zeznaniu rocznym.
Kto może skorzystać z IP Box?
IP Box jest dostępne dla wszystkich podatników PIT lub CIT, którzy mogą prowadzić działalność badawczo-rozwojową. Jak wskazuje art. 4a ustawy o CIT oraz art. 5a ustawy o PIT działalność badawczo-rozwojowa wiąże się nie tylko z wprowadzaniem na rynek nowego, innowacyjnego produktu, ale także z ulepszaniem oraz wprowadzaniem zmian już w istniejących produktach.
Z IP Box mogą skorzystać działalności objęte podatkiem PIT, takie jak:
- jednoosobowe działalności gospodarcze,
- wspólnicy spółki cywilnej,
- wspólnicy spółki jawnej,
- wspólnicy spółki partnerskiej,
- wspólnicy spółki komandytowej,
- przedsiębiorstwa w spadku.
Dodatkowo działalności objęte podatkiem CIT, takie jak:
- osoby prawne,
- podatkowe grupy kapitałowe,
- spółki kapitałowe (np. spółki z o.o.),
- niektóre jednostki organizacyjne, bez osobowości prawnej,
- spółki niemające osobowości prawnej, które swoją siedzibę mają w innym państwie – prawo tego państwa musi traktować je jako osoby prawne.
Obowiązki podatników korzystających z IP Box
Każda firma, chcąca skorzystać z ulgi podatkowej IP Box jest zobowiązana do prowadzenia odpowiedniej ewidencji rachunkowej, zgodnie z zasadami zawartymi w przepisach o IP Box.
Jak wskazuje art. 30cb ustawy PIT i art. 24e ustawy CIT podatnicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z ulgi podatkowej, zobowiązani są do prowadzenia odrębnej ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością. Ewidencja powinna przedstawiać łączną sumę uzyskanych:
- przychodów,
- kosztów podatkowych,
- dochodów,
- strat,
- dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%,
- dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.
Dodatkowo wszystkie transakcje związane z ulgą IP Box należy uwzględnić w Księdze Przychodów i Rozchodów lub w księgach rachunkowych. Ponadto firmy zobowiązane są do prowadzenia osobnej ewidencji dla każdego projektu wytwarzanego w ramach IP box.
Jeśli zastanawiasz się, czy ulga podatkowa IP Box obowiązuje również Twoją firmę, to doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z doradza podatkowego, które oferuje nasza firma.
IP Box to duży krok w kierunku ułatwienia działalnościom gospodarczym rozwijania innowacyjnych przedsięwzięć. Ulga podatkowa jest z pewnością dużą zachętą dla właścicieli firm do prowadzenia różnorodnych prac badawczo-rozwojowych. IP Box to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw. Jednak, aby móc prawidłowo korzystać z tej ulgi, należy dokładnie zapoznać się z objaśnieniem podatkowym, które zostało przygotowane przez Ministerstwo Finansów – https://www.podatki.gov.pl/media/5137/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-z-15-lipca-2019-r-w-sprawie-ip-box.pdf/.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystko może być zrozumiałe dla przedsiębiorców, dlatego z chęcią wyjaśnimy jak działać, zgodnie z wszystkimi punktami zawartymi w objaśnieniu.