Choć w polskim prawie nie występuje legalna definicja start-upu przyjmuje się, że pod tym pojęciem występują firmy działające na rynku nie dłużej niż 5 lat i stawiające sobie za cel oferowanie odbiorcom innowacyjnych produktów lub usług, niestosowanych wcześniej na rynku. Ta innowacyjność budzi niekiedy wątpliwości co do zakresu obowiązków księgowych i podatkowych, jakim musi odpowiadać start-up. Jak księgować startupy i o czym warto pamiętać?
Jak prowadzić księgowość dla startu-upów technologicznych?
Prowadzenie księgowości dla start-upów technologicznych musi przede wszystkim uwzględniać formę organizacyjno-prawną działalności gospodarczej. Obecnie zdecydowana większość przedsiębiorców decydujących się na działalność innowacyjną wybiera spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nieco mniejszą popularnością cieszy się prosta spółka akcyjna. Skupmy się na księgowości startupu jako spółki z o.o.
Jak księgować startupy w formie spółki z o.o.?
Prowadzenie spółki z o.o. wiąże się z koniecznością uwzględnienia pełnej księgowości. To rozbudowany model dokumentowania zdarzeń prawnych i gospodarczych w przedsiębiorstwie, dlatego większość firm zleca prowadzenie ksiąg rachunkowych zewnętrznej firmie.
Obok klasycznych dylematów związanych z prowadzeniem biznesu w formie spółki kapitałowej, start-upy mają swoją specyfikę. Często wykorzystują innowacyjne technologie, np. blockchain oraz bazują na nowoczesnych rozwiązaniach biznesowych, jak mikropłatności czy pozyskiwanie finansowania z budżetu europejskiego. Wszystko to trzeba uwzględnić w dokumentacji księgowej.
Jak wygląda start-up z podatkowego punktu widzenia? Spółka z o.o. płaci podatek dochodowy CIT. Jej wspólnicy od wypłaconych dywidend płacą podatek PIT. Jeżeli chodzi o podatek dochodowych od osób prawnych to co do zasady wyniesie on 19%, choć istnieje możliwość obniżenia go do 9% pod warunkiem, że firma spełnia kryteria niezbędne do przyznania jej statusu tzw. małego podatnika.
Ustawa o CIT przewiduje również tzw. CIT estoński, czyli ryczałt od dochodów spółek. Ten model pozwala na przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego do czasu wypłaty zysku wspólnikom, a także obniżenie podatku do 10% dla małych podatników i nowych przedsiębiorców. Dla start-upu to podwójna korzyść – nie tylko odsunie w czasie zapłatę podatku, przeznaczając zysk na innowacje, ale też zapłaci niższe zobowiązanie.
Księgowość dla start-upów a ulgi podatkowe
Prowadząc księgowość dla start-upów warto zorientować się, czy firma nie ma możliwości skorzystania z jednej spośród dostępnych ulg podatkowych związanych z innowacjami, jak np:
- ulga IP BOX – pozwala na opodatkowanie zbycia kwalifikowanych praw własności intelektualnej stawką 5%;
- ulga B+R – pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania o część kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową;
- ulga na nowe technologie – polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii.
Przy korzystaniu z ulg innowacyjnych należy precyzyjnie wyodrębnić w dokumentacji księgowej aktywa opodatkowane w sposób preferencyjny. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi obawiać się problemów podczas kontroli podatkowej.
W razie wątpliwości jak księgować startupy, które korzystają z innowacyjnych rozwiązań warto rozważyć konsultację ze specjalistami.