Prowadzenie firmy budowlanej wiąże się z szeregiem wyzwań, którym trzeba sprostać każdego dnia. Nie są to tylko kwestie związane z realizowaniem obowiązków na placu budowy, lecz także aspekty formalne i księgowe – to właśnie rachunkowość przysparza wielu kłopotów i sprawia, że przedsiębiorcy szukają wsparcia u kancelarii zewnętrznej. Profesjonalna obsługa księgowa zwalnia osobę prowadzącą działalność z konieczności samodzielnego zmagania się z formalnościami i daje gwarancję, że wszystkie rozliczenia zostaną dokonane w terminie i zgodnie z wymogami prawnymi. Zastanawiasz się, komu zlecić prowadzenie księgowości swojej firmy budowlanej? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego!
Księgowość dla firm budowlanych – o tym warto pamiętać
Każda branża niesie ze sobą odmienną specyfikę prowadzenia księgowości i nie inaczej jest z budowlanką – już przed założeniem takiej firmy należy zdecydować, czy będzie ona funkcjonować jako jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz zakresu prowadzonych prac, a także szacowanych przychodów. Niezwykle istotne jest uwzględnienie kosztów, jakie będą ponoszone na księgowość. Można co prawda prowadzić ją samemu, jednak stopień skomplikowania kwestii rachunkowych w przypadku firm budowlanych skłania ich właścicieli do zatrudniania w tym celu profesjonalistów.
Obsługa księgowa firmy budowlanej może rozpocząć się już na etapie zakładania przedsiębiorstwa – doradcy podpowiedzą, jaka forma prowadzenia działalności będzie w danym przypadku najkorzystniejsza i pomogą dobrać optymalny system rozliczeń podatkowych. Inaczej wygląda bowiem księgowość dla małych firm, a inaczej dla dużych przedsiębiorstw. Do kwestii, które należy rozważyć na samym początku, trzeba zaliczyć instalowanie kasy fiskalnej – warto wiedzieć, że staje się to konieczne, jeśli Twoja firma przekroczy rocznie 20 tysięcy złotych obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy każdą sprzedaż dokumentujesz na fakturze, a pieniądze wpływają na rachunek bankowy.
Sposoby opodatkowania w firmie budowlanej
Prowadząc firmę budowlaną, możesz wybrać jeden z systemów rozliczania:
- opodatkowanie na zasadach ogólnych – warto się na nie zdecydować, jeśli korzystasz z wysokich ulg podatkowych lub rozliczasz się wspólnie z małżonkiem. Wysokość składek zależy tu od dochodów i obejmuje dwa progi – pierwszy wynosi 18%, drugi 32%;
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dla działalności budowlanej składka podatku wynosi 5,5% i jest liczona od wielkości przychodu bez uwzględniania opłacanych składek ZUS. Tę formę wybierają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający swoją karierę na rynku;
- podatek liniowy – to korzystne rozwiązanie, jeśli dochód przekracza 100 tysięcy złotych – w tym przypadku wysokość stawki wynosi zawsze 19%;
- karta podatkowa – ten podatek płacisz w stałej wysokości przez cały rok, a jego stawkę wylicza się indywidualnie. Mogą skorzystać z niego właściciele firm budowlanych, którzy swoje usługi świadczą osobom fizycznym i podmiotom bez osobowości prawnej.
Zleć obsługę księgową firmy budowlanej profesjonalistom
Jeśli prowadzisz firmę budowlaną w Warszawie lub okolicach, bez trudu znajdziesz kancelarię oferującą księgowość spółki z o.o. czy jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto zlecić kwestie rachunkowe specjalistom i skorzystać z kompleksowego doradztwa w tym zakresie – zyskasz dzięki temu pewność, że wszelkie formalności będą w odpowiednich rękach.