W lipcu 2022 roku liczba sklepów internetowych w Polsce przekroczyła 54 tysiące. Ogromna popularność tego biznesu wynika przede wszystkim z relatywnie niskich kosztów prowadzenia działalności oraz możliwości sięgnięcia po wygodny dropshipping. O czym powinni pamiętać przedsiębiorcy, którzy planują księgowość e-commerce?
Księgowość e-commerce a forma rozliczenia
Pierwszym dylematem jest forma organizacyjno-prawna prowadzonej działalności gospodarczej. Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o kwestie organizacyjno-prawne czy zakres i zasady odpowiedzialności, ale także formę rozliczenia z fiskusem. Większość przedsiębiorców waha się między:
- rejestracją jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG);
- spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.
Osoba wybierająca rejestrację JDG może prowadzić księgowość dla sklepu internetowego w postaci uproszczonej. W praktyce oznacza to możliwość zastosowania podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ryczałtu. Prowadzenie księgowości sklepu internetowego w formie uproszczonej jest relatywnie proste. Większość przedsiębiorców jest w stanie poradzić sobie z nią samemu, co pozwala na obniżenie kosztów prowadzonego biznesu.
W przypadku wyboru spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ustawa o rachunkowości nakazuje prowadzenie tzw. pełnej księgowości. Elementy ksiąg rachunkowych – zgodnie z art. 13 ust. 1 – ustawy o rachunkowości obejmują:
- dziennik;
- księgę główną i księgi pomocnicze;
- zestawienia obrotów i sald;
- wykaz składników aktywów i pasywów.
Ze względu na stopień skomplikowania prowadzenie pełnej księgowości zwykle zleca się biurom rachunkowym, które dysponują nie tylko doświadczeniem, ale także profesjonalnym oprogramowaniem.
Księgowość sklepu internetowego – ryczałt czy księga przychodów i rozchodów?
Przedsiębiorca, który zdecydował się na prowadzenie sklepu internetowego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej musi dokonać wyboru formy opodatkowania.
Przy wyborze ryczałtu jako formie rozliczania się z fiskusem stawka podatku przy sprzedaży internetowej wynosi 3%, więc na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo atrakcyjna. Mimo to jest wybierana przez przedsiębiorców niezbyt chętnie, ponieważ nie pozwala na pomniejszenie przychodów o koszty jego uzyskania – podstawą opodatkowania jest przychód, a nie dochód.
Alternatywą dla ryczałtu jest opodatkowanie liniowe (stawką stałą 19%) albo zasady ogólne. W ostatnim przypadku stawka podatku będzie wynosiła 12% lub 32% w zależności od dochodu. W obu przypadkach istnieje możliwość „wrzucenia” wydatków w koszty i obniżenia zobowiązania publicznoprawnego.
Czego warto oczekiwać od programu do księgowości e-commerce?
Samodzielna obsługa księgowości e-commerce jest znacznie łatwiejsza, jeżeli przedsiębiorca wyposaży się w odpowiedni software. Nowoczesne oprogramowanie służy nie tylko do wystawiania rachunków, faktur i korekt, ale także monitorowania składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy czy spraw związanych z obsługą kadr.
W razie wątpliwości związanych z opodatkowaniem biznesu warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy zajmą się bieżącą obsługą prawno-podatkową sklepu internetowego.