Spółka z o.o. to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności, na którą obecnie decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Właściciele firm z chęcią przekształcają swoją działalność na spółkę z o.o., ponieważ jest to bardzo korzystne rozwiązanie, zarówno dla właściciela, jak i pracowników.
Warto zaznaczyć, że samo założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest stosunkowo łatwym procesem. Jednak jest to dopiero pierwszy krok związany z formalnościami, który pozwoli rozpocząć prowadzenie tego typu działalność.
Podpowiadamy, o czym należy pamiętać po założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przeprowadzimy Cię przez cały proces związany z rozpoczęciem działalności.
Kroki, jakie należy podjąć po założeniu spółki z o.o.
Założenie spółki oraz złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego to niejedyne czynności, które należy podjąć w trakcie tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Należy pamiętać o jeszcze innych aspektach, które umożliwią prowadzenie działalności. Poniżej przedstawiamy, jakie kroki należy podjąć po założeniu spółki.
- Złożenie oświadczenia przez zarząd o pokryciu kapitału zakładowego
Jednym z pierwszych kroków po założeniu spółki z o.o. jest złożenie odpowiedniego oświadczenia mówiącego o pokryciu kapitału zakładowego. Zarząd musi pokryć całkowity koszt kapitału, by móc rozpocząć prowadzenie działalności.
- Zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC
Spółka z o.o. jest zobowiązana do samodzielnego obliczenia oraz uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych PCC w terminie do 14 dni od założenia spółki. Podatek wynosi 0,5% wartości kapitału zakładowego spółki.
- Złożenie druku NIP 8
NIP 8 to deklaracja, która służy do zgłoszenia oraz aktualizacji danych o firmie, oraz miejsca przechowywania dokumentacji księgowej danej firmy. Druk NIP 8 należy złożyć do odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie do 21 dni od rejestracji spółki z o.o.
- Złożenie wniosku o rejestrację spółki jako podatnika VAT
By spółka mogła być czynnym płatnikiem podatku VAT, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia w urzędzie skarbowym.
- Zgłoszenie spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych
Rejestracja spółki w CRBR jest ostatnim krokiem, który należy podjąć po założeniu spółki z o.o. Do tego rejestru wpisuje się osoby, które sprawują pośrednią bądź bezpośrednią kontrolę nad spółką. Zaliczają się do nich członkowie zarządu, a także udziałowcy, którzy posiadają 25% udziałów.
Wpisu dokonuje się elektronicznie do 7 dni po zgłoszeniu spółki do KRS.
Jak można zauważyć sama rejestracja spółki z o.o. to jedynie początek listy zadań, których musi dokonać właściciel firmy. Powyższe kroki pomogą Ci przejść przez wszystkie formalności, które pozwolą Ci na rozpoczęcie prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Duża lista obowiązków często może zniechęcać przedsiębiorców, dlatego warto znaleźć wsparcie u specjalistów od wszelkich formalności.