Każda rozwijająca się działalność, niezależnie od ustroju podatkowego, liczby zatrudnionych pracowników czy branży, może korzystać z różnych działań obniżających wysokość zobowiązań podatkowych firmy. Optymalizacje podatkowe, bo o nich mowa, są niebywale korzystne. Nie są one dostępne dla wszystkich firm w takiej samej formie. Aby móc skorzystać z optymalizacji podatkowych należy spełniać określone przez prawo wymogi. Tym samym każde takie działanie musi mieć swoją podstawę w przepisach! Szczegóły przedstawiamy w dalszych częściach artykułu. Poznasz je też, kontaktując się z doradcami podatkowymi Kancelarii Clear.
Czym są optymalizacje podatkowe?
Optymalizacja podatkowa polega na zaplanowaniu i wprowadzeniu takiej strategii firmy, której efektem będą zminimalizowane obciążenia podatkowe oraz zwiększona płynności finansowa działalności gospodarczej. Przeprowadzona zgodnie z prawem optymalizacja podatkowa jest w pełni legalna, a nad jej wdrożeniem powinien czuwać doradca podatkowy lub biegły rewident.
Pamiętaj! Żaden przepis prawny nie nakazuje przedsiębiorcy płacenia podatków w najwyższej możliwej wysokości. Nie można jednak osiągać korzyści podatkowych z działań, które mają na celu unikanie opodatkowania. W takim przypadku mowa o oszustwach podatkowych.
Rodzaje optymalizacji podatkowych
Rozwiązań w zakresie optymalizacji podatkowych jest naprawdę wiele. Jeśli chodzi jednak o podstawowy ich podział, należy pogrupować je na dwie odrębne kategorie. Mowa o optymalizacjach opartych o planowanie podatkowe, a także o optymalizacjach opartych o przepisy prawa. Poznaj szczegóły wraz z Kancelarią Clear lub zgłoś się do naszych doradców podatkowych!
Optymalizacje oparte o przepisy prawa
Płacenie przez firmę niższych podatków często wynika z odpowiedniej analizy przepisów prawa wraz z zastosowaniem się do nich. Przedsiębiorcy mogą zatem dążyć do spełniania różnych warunków wymaganych do skorzystania z różnego rodzaju ulg czy też z opcji umorzenia podatku lub jego części. Należy przy tym podkreślić, że optymalizacje podatkowe oparte o polskie prawo są w legalne i przede wszystkim ich istotną jest szukanie rozwiązań prawnych, gwarantujących częściowe unikanie opodatkowania. Nie należy jednak tego rozumieć jako uchylania się od opodatkowania (czytaj kolejne części artykułu) czy korzystania z tzw. luk prawnych.
Przykłady optymalizacji podatkowych opartych o przepisy prawa:
- rozliczanie strat podatkowych,
- jednorazowa amortyzacja,
- ulga za złe długi,
- rozliczanie kwartalne z tytułu podatku dochodowego,
- rozliczanie kwartalne z tytułu podatku VAT,
- kredyty podatkowe,
- leasing operacyjny rozliczany w kosztach uzyskania przychodów działalności.
Optymalizacja oparte o planowanie podatkowe
Optymalizacje podatkowe oparte o planowanie podatkowe wiążą się silnie z modelem prowadzenia firmy. Oznacza to, że u ich podstawy leżą m.in.: techniki zarządcze stosowane w przedsiębiorstwie, strategia ekonomiczna i zatrudnieniowa, status prawny działalności, jej ustrój podatkowy, plany rozwojowe oraz inwestycyjne, a nawet podejście do takich zagadnień, jak ekspansja na rynki zagraniczne czy podejście do nowych technologii (np. AI). Warto zatem wiedzieć, że tego rodzaju optymalizacje to unikanie wysokiego obciążenia podatkowego po wdrożeniu odpowiednich procedur już przy zakładaniu działalności lub przy jej prowadzeniu i restrukturyzacji. Należy jednak podkreślić, że planowanie podatkowe jest możliwe tylko i wyłącznie w oparciu o legalne rozwiązania dostępne w ramach systemu prawno-podatkowego.
Przykłady optymalizacji podatkowych opartych o planowanie podatkowe:
- działanie w specjalnych strefach ekonomicznych,
- uproszczone zaliczki na podatek dochodowy,
- wybór księgowości uproszczonej zamiast pełnej,
- preferencyjny ZUS przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności,
- tworzenie spółek osobowych zamiast kapitałowych,
- łączenie spółek,
- tworzenie holdingów zagranicznych,
- zatrudnianie pracowników poniżej 26 roku życia ze statusem ucznia/studenta,
- zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych z dofinansowaniem.
Czy optymalizacje podatkowe są legalne? Optymalizacje podatkowe a uchylanie się od opodatkowania
Jak już wspomniano, optymalizacje podatkowe oparte mogą być o przepisy prawa lub mogą być zaliczane do optymalizacji związanych z planowaniem podatkowym. Tym samym są to działania w pełni legalne. Należy zatem rozróżnić optymalizacje podatkowe od celowego – lub niekiedy nieświadomego – uchylania się od opodatkowania. W drugim przypadku mowa bowiem o oszustwach podatkowych podlegających karom. Do przykładów uchylania się od opodatkowania zaliczyć można:
- Niewykazywanie dochodów – np. sytuacja, w której przedsiębiorca wykazuje część dochodów po to, by nie płacić podatku za pozostałą część.
- Niewłaściwe kwalifikowanie wydatków – np. zaliczanie do kosztów firmy wydatków na cele prywatne.
- Zatajenia księgowe – mowa przede wszystkim o nierzetelnym prowadzeniu księgowości z naruszeniem ordynacji podatkowej.
- Niepłacenie podatków – oczywiście nie ma tutaj mowy o ukrywaniu oszustw podatkowych, ale o nieuregulowanych daninach względem ZUS czy US. Taka sytuacja, nawet w przypadku problemów finansowych firmy może również skutkować konsekwencjami karnoskarbowymi. Jeśli Twoja działalność potrzebuje zatem wsparcia w wyprowadzaniu zaległości księgowych i podatkowych, zgłoś się do naszych doradców podatkowych. Pomożemy Ci w uregulowaniu wszelkich spraw spornych z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych!
Warto wiedzieć! Stosowanie luk podatkowych nie wiąże się z pociągnięciem firmy do odpowiedzialności ze względu na fakt, iż nie złamała przepisów. Nie jest to jednak działanie etyczne, a fiskus bacznie może przyglądać się działalności, zlecając kontrole skarbowe.
Jak przeprowadzić optymalizacje podatkowe w firmie? – wsparcie doradców podatkowych!
Przy optymalizacji podatkowej niebywale ważne jest właściwe zinterpretowanie przepisów, które – co należy podkreślić – stale ulegają nowelizacjom. Oznacza to, że działania dążące do zminimalizowania obciążeń podatkami w przedsiębiorstwie należy przeprowadzać pod czujnym okiem ekspertów finansowych o odpowiednich uprawnieniach. Optymalizacje podatkowe to zadanie dla doradców podatkowych Kancelarii Claer, a także dla biegłych rewidentów. W przypadku większych firm zawsze poprzedzone są audytami podatkowymi.
Chcesz poznać więcej informacji o optymalizacjach podatkowych? A może potrzebujesz wsparcia w ich przeprowadzeniu bądź w wyprowadzaniu zaległości księgowych? Niezależnie od swoich potrzeb, zgłoś się do naszych doradców podatkowych!