Ulga mieszkaniowa w rozliczeniu podatku PIT 2023 – poznaj szczegóły!
Wielkimi krokami zbliża się okres rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za rok 2023. Wielu podatników będzie mogło skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Kto może skorzystać z takiego zwolnienia i czym są wydatki na własne cele mieszkaniowe? Poznaj najważniejsze informacje i skorzystaj z indywidualnych konsultacji z doradcami podatkowymi!
Czym jest ulga mieszkaniowa w PIT?
Podatnicy indywidualni chętnie korzystają z tzw. ulgi mieszkaniowej. Przepisy ustawy o PIT przewidują, iż możliwe jest obniżenie – lub niezapłacenie – daniny, jeżeli pieniądze uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości wydane zostaną na inne własne cele mieszkaniowe. Co o tym mówi art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT? Przepisy stanowią, że:
dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
W praktyce podatnik, który sprzedał mieszkanie lub dom (nabyty w ciągu ostatnich pięciu lat) i osiągnął z tego tytułu dochód, nie musi uiścić podatku od tegoż dochodu, jeśli w ciągu 3 lat od zbycia nieruchomości spożytkuje na własne cele mieszkaniowe przychody uzyskane z transakcji.
Jak wydatki mogą być odliczone w ramach ulgi mieszkaniowej? Kilka przykładów
- Nabycie budynku mieszkalnego lub udziału w takim budynku.
- Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie.
- Nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.
- Budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub remont własnego budynku mieszkalnego.
- Wydatki poniesione na spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu – po spełnieniu kilku ważnych wytycznych.
- Inne zapisane w katalogu wydatków na własne cele mieszkaniowe wedle art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.
Czy wydatki domowe można rozliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej?
Warto wiedzieć, że przepisy odnoszące się do ulgi mieszkaniowej uwzględniają również konkretny katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe, które można ująć w deklaracji PIT. Mowa np. o kosztach związanych z zakupem i montażem sprzętów AGD oraz mebli. Do popularnych przykładów zaliczyć można:
- zakup i montaż kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki czy lodówki;
- zakup i montaż oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego;
- zakup i montaż mebli w zabudowie kuchennej;
- zakup i montaż wyposażenia meblowego, które stanie się integralną częścią danego lokalu np. szafy wnękowe czy garderobiane.
Lista jest jednak znacznie dłuższa, dlatego warto mieć świadomość jej istnienia – ulga mieszkaniowa to dla wielu podatników realna optymalizacja podatkowa, przekładająca się na lepszą płynność finansową domowego budżetu.
Kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w kontekście wyposażenia domowego?
Meble i sprzęt AGD mogą być ujęte w deklaracji PIT w ramach ulgi mieszkaniowej w przypadku, w którym podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe, ale związane były ze sprzedażą nieruchomości. Ważnym warunkiem, który należy spełnić, by skorzystać ze zwolnienia, jest termin poniesionego wydatku. Przepisy stanowią o okresie nie później niż trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości.
Ponadto trzeba pamiętać o tym, że 1) przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości należy spożytkować na własne cele mieszkaniowe przed upływem 5 lat; 2) wydatki muszą być poniesione i rozliczone w okresie 3 lat.
Ulga mieszkaniowa w PIT-39
Każdy podatnik, który chce rozliczyć ulgę mieszkaniową, powinien ująć ją w deklaracji PIT-39. Możliwe jest to za pomocą prostego w obsłudze programu e-pity. Warto również korzystać ze wsparcia księgowych oraz doradców podatkowych, którzy omawiają z klientami ich indywidualne przypadki, gwarantując wsparcie w rozliczeniach. Firmy, w tym właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mogą również skorzystać z pomocy w zakresie optymalizacji podatkowych – taką usługę oferują nasi eksperci Kancelarii Clear, którzy od lat cieszą się uznaniem.
Zapraszamy do skorzystania z audytu księgowego, a następnie do podjęcia współpracy w ramach obsługi księgowej dla firm!