Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najczęściej wybierana forma prowadzenia działalności w ramach spółki handlowej w Polsce. Tak, jak każda inna forma działalności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada zarówno swoje zalety, jak i wady.
Poniżej przedstawiamy zarówno mocne, jak i słabe strony spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz podpowiadamy czy ta forma prowadzenia działalności jest dobrym rozwiązaniem.
Zalety prowadzenia spółki z o.o.
Spółka z o.o. to spółka kapitałowa, która może być utworzona w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Posiada ona osobowość prawną, a umowa spółki z o.o. musi być sporządzona w formie aktu notarialnego – wyjątkiem jest rejestracja spółki przez Internet.
Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego nadal jest to najpopularniejsza spółka funkcjonująca w Polsce.
- Bezpieczeństwo dla udziałowców
W sytuacji upadku spółki bądź występowania jakichkolwiek niepowodzeń majątek osobisty wszystkich wspólników jest całkowicie bezpieczny. W praktyce oznacza to, że wspólnicy nie biorą odpowiedzialności za długi – tracą tylko to, co wnieśli w spółkę.
Zwiększona odpowiedzialność może dotyczyć wyłącznie osób piastujących funkcję członków zarządu. Jest to możliwe w przypadku, gdy dopuszczą się oni działań na szkodę spółki.
- Brak konieczności płacenia ZUS
W przypadku prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze wspólnikiem bądź wspólnikami możemy być zwolnieni z opłacania składek ZUS. Regulują to przepisy zawarte w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
- Niski kapitał zakładowy
Kolejną z zalet prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest niski kapitał zakładowy. Zakładając spółkę, minimalny kapitał wynosi jedynie 5 tysięcy złotych. Wspólnicy są zobowiązani do wniesienia kapitału w całości przed złożeniem wniosku o rejestrację spółki z o.o.
- Pełna księgowość
Prowadzenie pełnej księgowości w spółce z o.o. umożliwia wspólnikom oraz wszystkim organom spółki kontrolę przepływów finansowych w przedsiębiorstwie. Dzięki temu możliwa jest dokładna ocena sytuacji finansowej, a także wdrożenie odpowiednich działań, które pozwolą uniknąć pewnych problemów.
Wady prowadzenia spółki z o.o.
Przed podjęciem decyzji o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy również zapoznać się z niektórymi aspektami, które dla wielu przedsiębiorców mogą być wadami tej formy prowadzenia działalności.
- Podwójne opodatkowanie
Prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, właściciel jest zobowiązany do opłacania podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Co więcej, jeśli udziałowcy spółki czerpią dochody w formie dywidend, to w takiej sytuacji podlegają obowiązkowi płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
- Sporządzanie sprawozdania finansowego
Każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest do sporządzania sprawozdań finansowych, które musi składać w określonych terminach do właściwego rejestru przedsiębiorców KRS.
- Kosztowna procedura rejestracyjna
Rejestracja spółki z o.o. wiąże się zarówno z wieloma formalnościami, jak i wysokimi kosztami całej procedury. Jest to jeden z elementów, który bardzo często odstrasza przedsiębiorców przed założeniem spółki z o.o.
Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dobre rozwiązanie?
Mimo istniejących kilku wad spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na:
- prowadzenie pełnej księgowości, która pozwala kontrolować sytuację finansową firmy;
- zabezpieczenie majątku wspólników;
- możliwość pominięcia opłacania składek ZUS.
Mimo to ostateczna decyzja o formie prowadzenia działalności powinna wynikać przede wszystkim z indywidualnych okoliczności związanych z konkretnymi działaniami przedsiębiorstwa.
Korzystając z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, zyskujesz wsparcie wykwalifikowanych księgowych, którzy są biegli w temacie zmieniających się przepisów prawnych.