Księgowość elektroniczna to prawdziwa rewolucja, która przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści. Mogą oni korzystać z usług biur rachunkowych i kancelarii finansowych z całej Polski, nie muszą generować stosów papierowych dokumentów, a także mają podgląd do cyfrowych faktur i dowodów księgowych niemalże w każdym miejscu na świecie. Nikogo nie dziwi już zarządzanie księgowością przez aplikację mobilną czy porozumiewanie się z zewnętrznym księgowymi przez chat. Czy jednak na tym kończy się nowoczesna księgowość? Odpowiedź brzmi: NIE. Każdego roku na rynku pojawiają się coraz to ciekawsze innowacje dla świata rachunkowości.
Blockchain w księgowości
Blockchain to niebywale przydatna w księgowości technologia, którą stosuje już wiele biur rachunkowych i kancelarii finansowych w Polsce. Mowa o korzystaniu ze specjalnej metody przechowywania i przesyłania informacji w postaci zaszyfrowanych plików. Zabezpieczenia mają formę kryptograficzną, a blockchain zapewnia przy tym wysoką ochronę i łatwość w przechowywaniu cyfrowych dokumentów w chronologicznym zapisie danych. Warto dodać, że ta technologia buduje zaufanie wśród stron wspólnie prowadzących interesy, gwarantując wiarygodne, współdzielone dane. Współpraca na linii firma-kancelaria finansowa wchodzi zatem na najwyższy technologiczny poziom! Z Kancelarią Clear firmy przedsiębiorcy inwestują w nowoczesną księgowość w Warszawie.
Zautomatyzowane analizy danych rachunkowych
Dzięki specjalnym zautomatyzowanym modułom analizy danych rachunkowych można błyskawicznie pozyskiwać cenne informacje dotyczące działalności finansowej firmy. Programy księgowe pozwalają tym samym na optymalizację procesów zarządczych czy wspierają tworzenie trafnych strategii budżetowych. Szybkie przetwarzanie danych przedstawianych w formie statystycznych opracowań wraz z analitycznym opisem przygotowanym przez księgowego, to gwarancja szybszego rozwoju działalności i podejmowania właściwych kroków ku wysokiej rentowności firmy.
Technologie dla księgowości oparte na algorytmach
Z każdym rokiem usprawniane jest działanie programów skonstruowanych dla księgowości. Dostawcy dbają o to, by wyeliminować poprzez automatyzację i robotyzację powtarzalne czynności w biurze rachunkowym. Przykładem jest segregacja danych, generowanie raportów, generowanie list płacowych czy nawet automatyczny odczyt i księgowanie danych zawartych na fakturach! Wdrożenie technologii opartych na algorytmach nie tylko skraca czas wykonywania przez księgowych poszczególnych zadań, ale również minimalizuje ryzyko błędów. Należy jednak podkreślić rolę specjalistów – księgowość wymaga eksperckiej wiedzy, która nie zostanie zastąpiona przez roboty.
System zbiorczych płatności
Aplikacje mobilne oraz wielofunkcyjne programy księgowe już nikogo nie dziwią. Dzięki nim przedsiębiorca, nawet współpracujący z biurem rachunkowym, ma możliwość szybkiego wystawiania faktur ze smartfonu czy laptopa. Ponadto innowacyjne programy zapewniają dostęp do dokumentacji firmy 24h na dobę wraz z bieżącym wglądem do specjalistycznych danych np. raportów. To jednak niejedyna funkcjonalność księgowości elektronicznej! Obecnie najlepsze programy i aplikacje pozwalają na dokonywanie zbiorczych płatności względem kontrahentów, klientów, organów państwowych oraz własnych pracowników. Są one w pełni bezpieczne, automatycznie księgowane i realizowane niemalże w kilku kliknięciach!
Księgowość elektroniczna – garść informacji dla przedsiębiorców
Jeśli Twoja firma nie przeszła jeszcze na księgowość elektroniczną, czas by z niej skorzystać, zwłaszcza że w niedalekim czasie (do 2026 roku) będzie ona wymagana przez przepisy prawne w przypadku niemalże wszystkich przedsiębiorstw (szczególnie tych rozliczających się w ramach ksiąg rachunkowych i KPiR). By móc prowadzić elektroniczną księgowość, należy jednak przestrzegać kilku wymogów. Oto i one:
- Księgowość elektroniczną należy prowadzić z użyciem programów, które w prosty sposób pozwolą drukować wszystkie księgowane dokumenty.
- Narzędzie księgowość elektronicznej stosowane w firmie musi być opatrzone instrukcją obsługi tak, by w trakcie kontroli skarbowej urzędnik mógł szybko odnajdywać właściwe dokumenty.
- Księgowość elektroniczna w firmie musi być odpowiednio zabezpieczona. Wykorzystywany program musi chronić dane przed uszkodzeniem, kradzieżą czy zniekształceniem.
Podsumowanie
Nowoczesne rozwiązania księgowe optymalizują czas wykonywania powtarzalnych czynności. Dzięki ich automatyzacji księgowi mogą skupić się na analizach finansowych firm klientów czy na poszukiwaniu wraz z doradcami podatkowymi najlepszych metod optymalizacji danin względem ZUS i US. Korzyści są zatem zarówno po stronie przedsiębiorcy, jak i księgowych. Z nowoczesnych rozwiązań księgowych korzysta też fiskus – dzięki księgowości elektronicznej państwo w prosty sposób kontroluje dokumenty firm, zmniejszając częstotliwość standardowych kontroli skarbowych.